Cvičení s cukrovkou
Cvičení s cukrovkou

Jak postupovat při nízké hladině cukru v krvi před cvičením

Za nízkou hladinu cukru před cvičením považujeme hodnoty pod 6 mmol/l. Nicméně k hypoglykemii při cvičení u vás nedojde, pokud jste pouze na dietě nebo užíváte léky, které vzniku hypoglykemie zabraňují. Pokud si tedy nejste jisti, zda vaše léky na cukrovku mohou hypoglykemii vyvolávat, poraďte se vždy se svým lékařem nebo edukační sestrou. Pokud užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi nebo dokonce inzulin, je před cvičením, v jeho průběhu i po něm naprosto nezbytné přijmout sacharidy ve formě jídla nebo nápoje.

Nutné je rovněž, abyste si měřili glykemii po cvičení opakovaně, protože ta může nastat až do 24 hodin po cvičení. V případě, že dochází k poklesu glykemie pod 6 mmol/l, opět mírně doplňte sacharidy.

Velmi nebezpečné je, pokud necítíte hypoglykemii – tzn., že se u vás nijak neprojevuje hladina cukru okolo 3 mmol/l a méně. Hrozí tak, že po cestě ze cvičení můžete náhle upadnout do bezvědomí. V tomto případě je nutné doplnit sacharidy a na cestu se vydat až po adekvátním zvýšení glykemie.

Na druhou stranu můžete jako hypoglykemii vnímat hladinu cukru okolo 6–7 mmol/l. Bývá tomu tak často u lidí, kteří mají cukrovku dlouhodobě nedobře kompenzovanou a jejichž organismus je nastavený již na vyšší glykemii. Nezbude vám než opět doplnit sacharidy, ale jen mírně! Pak bude trvat týdny až měsíce, než se opět přizpůsobíte na nižší hladinu cukru. Nicméně jste vykročili správným směrem a pro vaši budoucnost je to krok doslova zásadní.

Při výskytu hypoglykemie po cvičení vždy informujte lékaře, edukační sestru, ale i instruktora hodiny, po níž k ní došlo!

VŽDY PŘI SOBĚ MĚJTE TZV. BALÍČEK PRVNÍ POMOCI PŘI HYPOGLYKEMII!
Partnerem stránek je VZP ČR.
Cvičení s cukrovkou