Cvičení s cukrovkou
Cvičení s cukrovkou

Chůze je naprosto přirozený pohyb

Chůze je ideální pohybovou aktivitou pro naprostou většinu z nás. Pro lidi zdravé, mladé, staršího věku, s nadváhou, pro těhotné ženy a samozřejmě pro lidi s cukrovkou či dalšími přidruženými onemocněními. Provozovat ji lze téměř kdykoliv a kdekoliv. Je proto velká škoda, že kvůli sedavému způsobu života současné populace jí mezi lidmi pomalu, ale jistě ubývá.

Chůze na rozdíl od běhu nijak dramaticky nezatěžuje velké nosné klouby (kolenní a kyčelní), její technika není nijak náročná a jestliže si vyrazíme „zachodit“ s přáteli, může to být i aktivita velmi příjemná. Při nepříznivém počasí je možné k chůzi využít tzv. běhací pásy, kterými je dnes vybavena každá lepší posilovna. Jestliže s tzv. kondiční chůzí začínáte či máte nějaké zdravotní problémy, je lepší s tímto typem pohybové aktivity začít pod dohledem vyškoleného personálu, který vám na „běhátku“ pomůže nastavit správnou rychlost.

Aspoň 10 000 kroků denně

Základními pravidly pro provozování chůze (i dalších aerobních aktivit) jsou vhodná intenzita, frekvence a doba trvání činnosti. Optimální je věnovat se chůzi (i ostatním aerobním pohybovým aktivitám) třikrát týdně po dobu 40–60 minut. Samozřejmě záleží na vaší fyzické kondici, zdravotním stavu a předchozí trénovanosti. Jako pro každou pohybovou aktivitu i zde platí: začínat pomalu a postupně přidávat jak dobu trvání, tak i rychlost. Zvolíte-li si chůzi na běhacím pásu, je dobré vědět, že zhruba od rychlosti 6,5 km/hod. vás bude pás nutit k běhu. A to je v každém případě nežádoucí. Budete-li si chtít i poté zvyšovat intenzitu, zvolte chůzi do mírného kopce.

Intenzita chůze by měla být mírného až středního charakteru. Přehled o tom, s jakou fyzickou zátěží se pohybujete, můžete získat pomocí sporttesteru neboli měřiče tepové frekvence. Pro každého člověka je údaj o optimální tepové frekvenci během zátěže značně individuální, proto je vhodné se zpočátku poradit s tělovýchovným odborníkem. Další možností, jak sledovat efektivitu chůze a současně si tak udělat chůzi zábavnější, je krokoměr – zařízení, na kterém můžete sledovat, kolik kroků a tedy i kilometrů jste za svůj trénink nebo i za celý den nachodili. Obvykle se doporučuje dosáhnout 10 000 kroků denně.

Správné obutí a ponožky jsou zásadní

Zásadní podmínkou pro osoby s cukrovkou je správné obutí. Chodecká bota by měla mít dostatek prostoru ve špičce boty, měla by být pružná, ohebná v bříšku za špičkou a nikoli uprostřed. Nikdy nezapomeňte na vhodné ponožky – neměly by se sesouvat, škrtit či tlačit ve špičce. Jakýkoliv otlak či poranění by totiž mohly zapříčinit nežádoucí problémy. Bez ponožek nevycházejte vůbec! Zásadou pro vhodné oblečení je více vrstev. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Mějte na paměti, že bezpečnější, ale i zábavnější je chodit aspoň ve dvou. Půjdete-li si zachodit sami, nezapomeňte si mobilní telefon, abyste v případě potřeby mohli přivolat pomoc.

Partnerem stránek je VZP ČR.
Cvičení s cukrovkou